До 100-річчя Української революції 1917–1921 років. Екскурсія до Києва

Undefined

Весна – пора тепла, пестливих промінців сонця, легких подихів вітру, або ж несподіваних темних хмар, пробіжок крапель дощу та мокрого асфальту. Вона непередбачувана, дивує і наштовхує на нові спонтанні ідеї та рішення, навіюючи щодень інший настрій. Саме тому студенти першого і другого курсів спеціальності «Правознавство» Івано-Франківського коледжу ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» разом із викладачем Максимцем Богданом Володимировичем ініціювали 17–19 березня 2017 року мандрівку до столиці нашої держави Києва, присвятивши її сторіччю початку Української революції 1917–1921 років – одного із найважливіших і найскладніших періодів в історії Українського народу ХХ століття. 

Програма запланованої екскурсії був досить різноманітною й насиченою, тому студенти мали нагоду побувати у багатьох цікавих місцях. Як заведено, екскурсанти розпочали свій напружений день з молитви, попросивши у Бога сил та благословення на цілий день у Володимирському кафедральному соборі УПЦ КП.

Наступним об’єктом споглядання став Червоний корпус Київського національного університету імені Т. Шевченка. Високі червоні колони вражали своєю величчю та стриманістю водночас. Зайшовши всередину, перше, що впало в око, – вітражі. Такі цікаві й загадкові! Здавалося, що потрапив у якийсь музей, а не до навчального закладу, студентів якого вже давно не дивує навколишня буденна краса. 

Далі студенти попрямували до пам’ятника корифею, генію українського народу – Тарасові Шевченку. Ця постать є дуже важливою у житті кожного свідомого українця. Адже згадайте, як ще в дитинстві на святах у школі ви читали його геніальні вірші, котрі карбувалися у пам’яті так легко і невимушено. Можна побитися об заклад, що кого б ви не зупинили у місті, він зміг би згадати бодай чотири рядочки невмирущих слів поета.

Опісля маршрут екскурсії пролягав до пам’ятника визначного історика, громадсько-політичного і державного діяча Михайла Грушевського, який під час Української революції був Головою Української Центральної Ради (УЦР). Одразу біля пам’ятника знаходиться Київський міський будинок вчителя – колишній педагогічний музей, в якому протягом 1917–1918 рр. знаходився осередок Української Центральної Ради. На другому поверсі будівлі були кабінети голови (президента) УЦР Михайла Грушевського та його заступника Володимира Винниченка. До речі зображення М. Грушевського та будинку УЦР можна побачити нині на 50-гривневій купюрі. 

Однією із найважливіших пам’яток столиці України, її символом є «Золоті ворота» – головна брама стародавнього Києва, одна із найдавніших датованих споруд Східної Європи. Саме в будинку поряд із Золотими воротами 17 березня 1917 р. було ухвалено рішення створити Українську Центральну Раду як представницький орган українського народу перед Тимчасовим урядом Росії, яка згодом перетворилася на повноцінний парламент Української Народної Республіки (УНР). Якраз ця подія стала початком Української революції. Піднявшись на Золоті ворота, студенти споглядали чаруючу панораму міста, а також вершечки бань собору святої Софії та дзвіниці Софійського собору, куди вони почимчикували далі. 

Софійська та Михайлівська площі посідають особливе місце в Українській революції, адже саме тут проголошувалися універсали УЦР, Акт Злуки УНР і ЗУНР. Студентів вразили собор святої Софії, дзвіниця Софійського собору, пам’ятники Богданові Хмельницькому та княгині Ользі, Михайлівський Золотоверхий монастир, які складають ансамбль цих площ.

Відповідно до запланованого плану-графіку студенти мали змогу відвідати Національний музей історії України, в якому нещодавно відкрилася виставка «100 років Українській революції. Відроджена держава». Під час екскурсії вони пройшлися експозиційними залами різних періодів історії України – від найдавніших часів і до Української революції. 

Після завершення цієї екскурсії студенти відправились на Майдан Незалежності, котрий тепер є не просто центром Києва – тепер він набув зовсім іншого, набагато важливішого значення. Зараз це символ сили та незламності, віри у перемогу, віри у свою країну, свідок сторічної боротьби за українську державу. Хоча він виглядає зовсім буденно, проте в очах досі постає кривава картина: палаючі шини, барикади, коктейлі Молотова, крики «Слава Україні!», ненаситна зграя беркутівців, намети, запах такого необхідного теплого чаю, шквал морозу. Нехай назавжди залишаться лише у жахливих снах, у спогадах подвиги наших Героїв, не повторюючись більше ніколи! На період Української революції Майдан Незалежності називався Думська площа. Саме тут 1 квітня 1917 р. відбулася стотисячна українська маніфестація, на якій гучно пролунала вимога до Тимчасового уряду Росії надати автономію Україні. 

Учасники екскурсії побували також біля Будинку Верховної Ради України, де засідає вищий орган законодавчої влади нашої держави. Адже сучасний український парламентаризм був започаткований 100 років тому утворенням та діяльністю Української Центральної Ради. 

Завершилася поїздка до Києва екскурсією до Мистецького арсеналу – Національного мистецького та музейного комплексу. Він знаходиться на території колишньої Києво-Печерської фортеці (XVIII ст.). До того тут розміщувався Вознесенський жіночий монастир, ігуменею якого тривалий час була мати Івана Мазепи Марина (Марія-Магдалина), захоронення якої виявлено під час археологічних розкопок. Саме на території фортеці у 1784–1803 рр. зведено будівлю самого Арсеналу у стилі класицизм – військової установи для зберігання, ремонту і виробництва зброї. Відомим став Арсенал завдяки Січневому повстанню 1918 р. робітників заводу «Арсенал», зорганізованого більшовиками проти УЦР.

Сьогодні на території Мистецького арсеналу можна побачити безліч цікавого та пізнавального. Студенти оглянули виставку сучасного мистецтва, подекуди дивного та незрозумілого, але водночас нестандартного та оригінального. Проте справжній феєрверк емоцій залишив Музей новин, створений з нагоди 20-річчя телеканалу ТСН. Саме тут всі бажаючі мали змогу спробувати себе у ролі телеведучого або кореспондента, зробити безліч оригінальних фото, побачити одразу декілька десятків телеекранів та ще багато-багато іншого. Це – один із найнезвичайніших музеїв, адже саме тут експонати можна брати до рук. 

Сповнені незабутніми враженнями від екскурсії, присвяченої роковинам Української революції, студенти організовано повернулися до Івано-Франківська. 

 

 

Підготувала студентка першого курсу спеціальності «Правознавство» Анастасія Гуляй